SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.

soczewki365.pl | Krople do oczuKrople do oczu

Soczewki kontaktowe od lat zdobywają coraz większą popularność. Powodów, dla których decydujemy się na wypróbowanie tej metody korekcji wzroku jest wiele, ale najczęściej robimy to ze względów kosmetycznych oraz dla wygody. Wybór jest jednak ogromny, dlatego zanim wybierzesz się do specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę korekcji, warto dowiedzieć się, jakie typy i rodzaje szkieł kontaktowych są dostępne na rynku.

Właściwe dopasowanie soczewek kontaktowych to podstawa, ponieważ wpływa na komfort i zadowolenie z ich użytkowania. Należy pamiętać, że nie każdy może nosić szkła, a nieprawidłowa higiena oka prowadzi do groźnych powikłań. Możliwości wyboru są bardzo duże, ponieważ nie tylko moc soczewki odgrywa ważną rolę. Należy wziąć pod uwagę również właściwości materiałów, z których są wykonane, częstość i długość ich noszenia, skłonności do przesuszania się oczu i wiele innych czynników. Dlatego ważne jest, aby dobrał je okulista lub optometrysta, który wykona szczegółowe badania i z dokładnością określi, jakiego rodzaju soczewki kontaktowe są dla nas odpowiednie.

Wada wzroku a szkła kontaktowe

Soczewki należy prawidłowo dobrać ze względu na korygowaną wadę wzroku, dlatego dzielimy je na:

 • soczewki kontaktowe sferyczne, klasyczne szkła przeznaczone do korekcji najpopularniejszych wad, takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność,
 • soczewki kontaktowe toryczne, stosowane przy astygmatyzmie,
 • soczewki kontaktowe multifokalne (progresywne), dla osób cierpiących na starczowzroczność.

Można również zakupić soczewki kolorowe, będące odmianą powyższych z warstwą koloru lub takie, które nie poprawiają wady, tzw. zerówki.

 

Rodzaje szkieł kontaktowych

Soczewki kontaktowe powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, który nie tylko koryguje wadę i pozwala na prawidłowe widzenie, ale także umożliwia przepuszczanie tlenu do oka. Z tego względu wyróżniamy dwa typy:

 • soczewki twarde – są to specjalistyczne szkła wykonywane na zamówienie i przeznaczone dla osób z bardzo wysoką lub skomplikowaną wadą wzroku,
 • soczewki miękkie – najbardziej popularne. Te z kolei dzielimy na:
  • soczewki hydrożelowe, starszej generacji szkła, w których wysoka zawartość wody wpływa na przepuszczalność tlenu,
  • soczewki silikonowo-hydrożelowe, czyli nowoczesne soczewki najczęściej polecane ze względu na wyższą przepuszczalność tlenu dzięki silikonowi.

Tlen znacząco wpływa na poziom zwilżenia oka, komfort oraz skuteczność soczewek. Dlatego ważne jest, aby materiał, z którego są wykonane przepuszczał go możliwie jak najwięcej.

 

Tryb noszenia i wymiany soczewek kontaktowych

Najbardziej podstawowym rozróżnieniem soczewek jest częstość ich wymiany na nową parę. Możliwości jest wiele:

 • soczewki jednodniowe – wymieniane codziennie,
 • soczewki dwutygodniowe – co 14 dni,
 • soczewki miesięczne – co 30 dni,
 • soczewki kwartalne – co 90 dni,
 • soczewki roczne – co 365 dni.

Z reguły krótszy czas noszenia jednej pary to mniejsza szansa na rozwinięcie infekcji spowodowanych nieprawidłową pielęgnacją i przechowywaniem soczewek. Jednak tutaj należy wziąć również pod uwagę cenę, ponieważ im częściej wymieniamy szkła na nowe, tym więcej musimy za nie zapłacić.

W użytkowaniu szkieł kontaktowych liczy się również to, czy przeznaczone są do noszenia całą dobę, czy tylko w dzień. Dlatego też znajdziemy soczewki:

 • soczewki dzienne, które nosimy w dzień, ale należy je zdejmować przed snem,
 • soczewki elastyczne, nadające się okazjonalnego stosowania w trakcie snu zgodnie z zaleceniami producenta,
 • soczewki całodobowe, można je nosić w dzień i w nocy bez zdejmowania.

Niestosowanie się do tych wytycznych powoduje duży dyskomfort, a w efekcie może prowadzić do chorób, takich jak zespół suchego oka.

 

Jak wybrać soczewki kontaktowe dla siebie

Wiesz już jakie są typy szkieł, ale po ich dobór wybierz się do specjalisty. On prawidłowo dopasuje je do wady wzroku oraz przekaże informacje o tym, jak stosować oraz pielęgnować soczewki. Po takiej wizycie będziesz mógł zakupić je w salonie optycznym lub przez internet. Wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych znajdziesz w sklepie internetowym na soczewki365.pl.


SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.
tel.: +48717345332
Polna 12
55-114 Strzeszów
dolnośląskie
NIP: 9151805232


Godziny otwarcia:
Pon. - Pią. 7:00-18:00All rights reserved © 2017